ALIVE1

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Od wielu lat w naszej szkole zgodnie z tradycją uroczyście obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny. Jak co roku uczniowie naszej szkoły pokazali, że to szczególne święto można spędzić inaczej niż pójść na wagary. W radosnych nastrojach uczniowie „wyszli z ławek”, by bawić się wspólnie z nauczycielami. Program obchodów Dnia Wiosny został przygotowany przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie ze szkoły podstawowej uczestniczyli w pokazie mody ekologicznej, który przygotowały Panie Agnieszka Kurdziałek i Renata Sopiela, nastepnie klasy 1-3 SP udały się na HEPPENING EKOLOGICZNY ulicami miasta, a klasy 4-6 SP uczestniczyły w "Pokazie talentów", walcząc o Puchar Dyrektora Szkoły. Natomiast młodzież gimnazjalna wzięła udział w "Pokazie talentów", również walcząc o Puchar Dyrektora Szkoły oraz mieli możliwość zapoznania się z ofertami różnych szkół ponadgimnazjalnych podczas "Targów Edukacyjnych". Na zakończenie dnia uczniowie oglądali filmy podczas "Dnia filmu".

Pokaz mody ekologicznej - klasy 1-6 Szkoły Podstawowej.

"Mam talent" - klasy 4-6 Szkoły Podstawowej

Puchar Dyrektora Szkoły zdobył - Filip Majchrzak z klasy 4a.

"Mam talent" - klasy 1 - 3 gimnazjum

Puchar Dyrektora Szkoły zdobyły - Aleksandra Gębala i Aleksandra Szymańska.

Targi Edukacyjne

Dzień filmu


SPOTKANIE Z LEKARZEM

W dniu 20.03.2014r gościliśmy w naszej szkole panią dr. Annę Cieślicką - Strugarek. Podczas spotkania z uczniami klas szóstych pani doktor szczegółowo mówiła o szkodliwości nałogów.

Wychowankowie dowiedzieli się, że jednym z warunków zachowania zdrowia jest unikanie szkodliwych używek: papierosów, alkoholu i narkotyków. Nieodparty nawyk korzystania z tych używek nazywamy nałogiem albo uzależnieniem. Pani doktor przestrzegła zebranych, że wszystkie używki bez względu na rodzaj zawsze prowadzą do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, a nawet do przedwczesnej śmierci. Niestety młodzi ludzie popadajš w uzależnienie bardzo łatwo wskutek lekkomyślności lub chcąc uciec przed problemami.

Szóstoklasiści zgodnie przyznali, że papierosy, alkohol czy narkotyki wcale nie pomagają w rozwiązywaniu problemów życiowych - powodują raczej stopniowe ich nawarstwianie. Pamiętajmy - jeœli ktoś nas zachęca do próbowania szkodliwych używek, powinniśmy zawsze zdecydowanie odmawiać ich przyjęcia i zgłaszać taki fakt osobom dorosłym. Szanujmy swoje zdrowie, bo mamy je tylko jedno!


TURNIEJ JĘZYKOWY

14 marca 2014r. odbył się konkurs z języka angielskiego dla klas II szkoły podstawowej zatytułowany „English is easy”. Konkurs ten został zorganizowany przez grupę projektową z klasy IIb gimnazjum w składzie: Katarzyna Kornas, Ewa Kowalczyk, Wiktoria Piecyk, Magdalena Prządka, Marta Wojtal oraz Daniel Mróz, pracujšcych pod kierunkiem pani Agnieszki Żelazko – opiekunki projektu i nauczycielki języka angielskiego. Podczas konkursu czteroosobowe reprezentacje klas IIa, IIb i IIc odpowiadały na pytania z zakresu słownictwa poznanego na lekcjach języka angielskiego w klasie I i w pierwszym semestrze II klasy. Pozostali uczniowie razem z wychowawcami aktywnie kibicowali swoim drużynom. Konkurs dał uczniom możliwoœć zaprezentowania swoich umiejętnoœci językowych i odpornoœci na stres. Drugoklasiœci pokazali, że dobrze radzą sobie zarówno z językiem angielskim jak i z presją psychiczną. Najwięcej punktów w konkursie zgromadzili uczniowie klasy IIc, drugie miejsce zajęła klasa IIa a trzeciš lokatę uzyskała II b. Wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki od organizatorów konkursu za ogromną wolę walki, dobre przygotowanie do konkursu i aktywne kibicowanie.

Tego samego dnia odbył się w naszej szkole turniej językowy dla klas IVa i IVb, zorganizowany przez panie Monikę Russę – nauczycielkę języka rosyjskiego i panią Agnieszkę Żelazko uczącą języka angielskiego w klasach czwartych. Obydwie klasy wybrały czteroosobowe reprezentacje, które odpowiadały na przygotowane przez organizatorów pytania. Obejmowały one kwestie leksykalne, gramatyczne a także zagadnienia z kulturówki Rosji i Wielkiej Brytanii. Podczas gdy reprezentacje klas opracowywały odpowiedzi, pozostali uczniowie dopingowali swoje drużyny, skandujšc wczeœniej przygotowane hasła. Konkurs ten stał się okazją do utrwalenia materiału z języków oraz do zaprezentowania swoich umiejętnoœci przez publicznoœcią znacznie większą niż klasa. W tej rozgrywce więcej punktów zebrała klasa IVb i zajęła I miejsce. Klasa IVa dzielnie przyjęła porażkę i nagrodziła swoją drużynę gromkimi oklaskami. Uczniowie otrzymali drobne upominki i dyplomy za udział w konkursie.


Spotkanie z poezją na wesoło

13.03.2014r. utalentowani artystycznie uczniowie klas I i III gimnazjum pod kierunkiem polonistek – pani Katarzyny Rodzoœ i Mirosławy Zykubek, przygotowali poranek poetycki pt. "W poezji jak w życiu". Widowisko miało charakter satyryczny, a dotyczyło, ważnych i aktualnych w każdej epoce i w każdym zakątku naszego globu, zagadnień obyczajowych i etycznych. Poważne tematy pokazano jednak w żartobliwej formie, a teksty znanych poetów A. Fredry, Jana Brzechwy, Wojciecha Młynarskiego i Jerzego Kerna okraszono wesołymi piosenkami z repertuaru znanych artystów z "Kabaretu Starszych Panów" czy zespołu "Czerwone Gitary".

Największy aplauz zyskała "Małpa w kąpieli" oraz dynamiczny "Gaweł' i spokojny, choć stanowczy "Paweł"- bohaterowie wierszy Fredry. Uczniowie klas V i VI szkoły podstawowej oraz I gimnazjum mogli przypomnieć sobie utwory dla dorosłych i dla dzieci stanowiące już klasykę poezji satyrycznej, które, mimo upływu czasu, nigdy się nie zdezaktualizują.


Przedstawiciele klas II gimnazjum na uroczystości w Urzędzie Miejskim

W piątek 14 marca o godzinie 11.00 uczniowie klas II gimnazjum przybyli do Urzędu Miejskiego w Rykach na lekcję historii połączoną z wręczeniem Aktu Mianowania na wyższy stopień oficerski Panu por. Wacławowi Pruchnickiemu. Wiadomości na temat honorowego gościa oraz część artystyczną przygotował Chór Dziecięcy Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin".

Pan Wacław (skończy w sierpniu 100 lat) jest weteranem II wojny światowej. Maszerował z armią Andersa i walczył w bitwie pod Monte Cassino. Mimo wieku pamięć ma doskonałą i mógłby o swojej wojennej tułaczce, która trwała ponad siedem lat, opowiadać godzinami. Spotkanie tak zasłużonej dla polskiej wolności i niepodległości osoby to olbrzymie przeżycie i zaszczyt. Tym bardziej, że świadków tamtych niespokojnych i tragicznych czasów pozostało już niewielu.

Pan kapitan Pruchnicki ma zostać członkiem rządowej delegacji, która uda się do Włoch pod Monte Cassino w maju tego roku, by wziąć udział w uroczystoœciach 70 rocznicy bitwy.


"Żywe" lekcje

27 i 28 lutego odbyły się w naszej szkole nietypowe lekcje, które pochłonęły uwagę uczniów. W czwartek gościliśmy w szkole starożytnych Rzymian. Uczniowie klas IV, V i VI szkoły podstawowej oraz I gimnazjum mogli z bliska zobaczyć uzbrojenie legionisty lub gladiatora. Niektórzy mieli okazję wcielić się w antycznych wojowników. W sposób niezwykle zajmujący przedstawiono też zwyczaje i osiągnięcia cywilizacji starożytnego Rzymu.

W piątek zaś do szkoły przyjechały węże różnych gatunków i rozmiarów. Uczniowie wszystkich klas gimnazjalnych mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat życia, odżywiania i rozmnażania się tych gadów. Po części teoretycznej można było węży dotykać, zakładać sobie na szyję, robić z nimi zdjęcia. Z całą pewnością bezpośredni kontakt z gadami pozostawił trwały ślad w pamięci uczestników nietypowej lekcji biologii.


ZEBRANIE Z RODZICAMI

17 marca 2014 roku (poniedziałek) odbędą się zebrania z rodzicami:

1. klasy 1 - 4 szkoły podstawowej - godz. 16.30

2. klasy 5 - 6 szkoły podstawowej i 1 - 2 gimnazjum - godz. 17.00

3. klasy 3 gimnazjum - godz. 16.30 - spotkanie z rodzicami na jadalni na temat "Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną". Po spotkaniu wywiadówki w salach lekcyjnych.


DZIEŃ KOBIET

Piątek 7 marca należał do niecodziennych dni w szkole. Najpierw w klasach chłopcy wręczyli swoim koleżankom i wychowawczyniom kwiaty i upominki. PóŸniej odbyły się uroczyste apele. Część artystyczna opierała się na wędrówce przez wieki i żartobliwym przedstawieniu obchodów Dnia Kobiet w rożnych epokach. Uczniowie przedstawili jak świętowano Dzień Kobiet zaczynając od Adama i Ewy, poprzez epokę kamienną, czasy starożytne i średniowiecza. Przenieśli się również do indiańskiej wioski Apaczów, by na koniec pokazać czasy nam współczesne.

Uroku przedstawieniu dodawały bardzo pomysłowe stroje i rekwizyty. W nastrój święta wprowadzały zebranych piękne piosenki wykonane przez uczniów z klas 5b, 5c i 6b (Natalia Bukowska, Emilia Papiewska, Karolina Zając, Natalia Falenta, Martyna Łubianka, Krzysztof Piątek).

Część artystyczną przygotowały panie Izabela Jurkowska i Sylwia Warowna. Na zakończenie wszystkim Paniom życzenia wszystkiego najlepszego złożył pan dyrektor Marek Kępka.

Apel był również dobrą okazją do wręczenia nagrody publiczności w drugiej edycji X - FACTOR uczniowi klasy 3e gimnazjum - Adamowi Stoń, który na zakończenie wykonał piosenkę "Byłaś dla mnie wszystkim".TŁUSTY CZWARTEK

Wolontariusze zrzeszeni w Szkolnym Klubie Wolontariusza zorganizowali kolegom prawdziwy "Tłusty czwartek". Ponad trzydziestu uczniów z różnych klas gimnazjum odpowiedziało na apel wolontariuszy i zadeklarowało upieczenie ciasta. Wszyscy chętni stanęli na wysokości zadania i upiekli takie ciasta, że ślinka leciała na sam widok, a wybór był trudny - wszystkich wypieków chciało się spróbować. Ostatecznie każdy znalazł coś dla siebie, w efekcie czego ciasto zostało sprzedane do ostatniego okruszka. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na pomoc potrzebującym uczniom naszej szkoły w formie opłacenia obiadów.


POMOC DLA HOSPICJUM

26 lutego 2014 roku Szkolny Klub Wolontariusza "Serduszko" przekazał pracownikom hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie kolejną partię korków zebranych przez uczniów naszej szkoły. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej tylko w tym roku szkolnym przekazaliśmy 81 worków zakrętek.


Filmy o sprawdzianie w 2015 roku

Na portalu telewizyjnym OKE w Krakowie oraz kanale YouTobe są dostępne filmy o sprawdzianie w 2015 roku. Zachęcamy do ich obejrzenia.


Przepraszamy za chwilowe utrudnienia w korzystaniu z "Dziennika internetowego".


Zabawa karnawałowa

Zabawy karnawałowe w naszej szkole odbyły się w trzech turach:

- 4.02.2014r. - dla klas 1 - 3 szkoły podstawowej

- 5.02.2014r. - dla klas 4 - 6 szkoły podstawowej

- 6.02.2014r. - dla klas 1 - 3 gimnazjum.

Najmłodsi zaprezęntowali się w niezwykłych karnawałowych strojach. Dla wszystkich dzieci był to niezapomniany dzień. Dzień pełen wrażeń i niespodzianek, oraz pełnej radości zabawy.


Regulamin konkursu na najciekawszą rymowankę ekologiczną

Organizatorki: Małgorzata Pawłowicz, Ewa Karczmarz

Cele konkursu:

- rozwijanie wyobraŸni, pomysłowości i aktywności twórczej dzieci poprzez samodzielne redagowanie rymowanek, wierszowanek

- kształtowanie właœciwych postaw ekologicznych

- doskonalenie umiejętności wyrażania swoich sądów poprzez propagowanie właściwych postaw ekologicznych

Założenia organizacyjne:

1. W konkursie mogą brać udział wszyscy chętni uczniowie klas 4-6.

2. Zadaniem uczestników jest napisanie wierszyka, rymowanki o tematyce ekologicznej (o zwierzętach, ochronie œrodowiska, porach roku, pięknie przyrody, itp.) praca nie powinna zawierać mniej niż 8 wersów.

3. Rymowankę - wierszowankę należy wydrukować na kartach A4 w 3 egzemplarzach, opatrzyć własnoręcznym podpisem autora, czcionka nie mniejszą niż 14; karty można ozdabiać według własnego pomysłu i dowolną techniką.

4. Konkurs będzie trwał od 3 lutego 2014r do 15 marca 2014r.

5. Prace należy dostarczać do p. M. Pawłowicz oraz E. Karczmarz.

6. Dostarczenie wierszy oznacza akceptację warunków konkursu i regulaminu.

7. Nie będą oceniane prace zaczerpnięte z Internetu ani innych zródeł.

8. Oceny prac dokona jury powołane przez organizatorów konkursu.

9. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do końca marca 2014r.

10. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają plusy z języka polskiego, a laureaci z przyrody.

11. Autorzy najlepszych prac otrzymają dyplomy.

12. Wszelkich dodatkowych informacji odnoœnie konkursu udzielają panie: E. Karczmarz i M. Pawłowicz.


Szanowni Państwo!

W związku ze zbliżającą się kanonizacją naszego patrona szkoły - Jana Pawła II pragniemy zorganizować na terenie placówki wystawę pod hasłem „Spotkanie z Ojcem Swiętym- Janem Pawłem II”. Realizacja przedsięwzięcia nie będzie możliwa bez Państwa pomocy. Prosimy o udostępnienie oryginału lub kopii zdjęcia ze spotkania z Ojcem Swiętym bliskiej osoby, np.: Państwa, rodziców, cioci, babci, dziadków itp. Prosimy o dołączenie podpisu: rok i miejsce spotkania, imię i nazwisko osoby ze zdjęcia. Mile widziane gotowe kolorowe kopie zdjęcia. W przypadku oryginałów - gwarantujemy ich zwrot. Materiały można dostarczać do końca lutego 2014 roku do wychowawców klas lub nauczycielek j. polskiego: p. Henryki Prorok i Moniki Mierzwińskiej. Serdecznie dziękujemy za udział w akcji i wspólne dokumentowanie obecności Jana Pawła II w naszym życiu.

Organizatorzy


MISTRZOSTWA SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 2 w RYKACH w PŁYWANIU

W dniu 18.01.2014 r. (sobota) odbyły się Mistrzostwa Szkoły Podstawowej nr 2 w Rykach w Pływaniu w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może". Akcja ma na celu promowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.

Do udziału w zawodach zgłosiło się ponad trzydzieścioro dzieci wraz ze swoimi rodzicami lub opiekunami. Wyścigi odbyły się w dwóch kategoriach: indywidualnej (przepłynięcie dystansu 25 m stylem dowolnym) oraz grupowej w formie sztafet rodzinnych (przepłynięcie 25 m przez dziecko oraz 25 m przez rodzica lub innego członka rodziny). Otwarcia zawodów dokonał dyrektor ZSO nr 2 M. Kępka, dyrektor W. Głowienka oraz dyrektor pływalni A. Dąbrowski. Pierwsze do wyścigu stanęły najmłodsze uczestniczki zawodów - dziewczęta z kl. I-III. W tej kategorii wyniki były następujące:

1. Martyna Marciniak 30,47 s

2. Hanna Golak 31,75 s

3. Patrycja Jakubik 32,73s

W kategorii chłopców kl. I-III dystans 25 metrów najszybciej pokonali:

1. Sebastian Kuc 24,79 s

2. Kajetan Kryczka 28,25 s

3. Paweł Jaszczyk 33,36 s

Kategoria dziewcząt kl. IV-VI cieszyła się największą popularnością. Najlepsze okazały się:

1. Zuzanna Marciniak 25,46 s

2. Julia Sarnowska 26,64 s

3. Zuzanna Kurek 27,11 s

W kategorii chłopców kl. IV-VI wyniki były następujące:

1. Bartłomiej Kubak 18,83 s

2. Stanisław Skwarek 23,62 s

3. Igor Kamieński 24,07 s

Finałową konkurencją były sztafety rodzinne rozgrywane w dwóch kategoriach: kl. I-III oraz kl. IV-VI. Wyścig rodzinny okazał się dobrš zabawą podczas którego nie tylko dzieci, ale także rodzice lub inni członkowie rodziny mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności.

W kategorii I-III najszybciej dopłynęli:

1. Sebastian Kuc z tatą 45,21 s

2. Kajetan i Michał Kryczka 47,87 s

3. Martyna i Adam Marciniak 49,10 s

W kategorii kl. IV-VI najlepsi byli:

1. Zuzanna Marciniak i Jakub Komorowski 42,94 s

2. Igor i Marek Kamieńscy 44,26 s

3. Zuzanna i Ireneusz Kurek 46,78 s

Po zakończeniu zawodów odbyła się ceremonia wręczenia medali i dyplomów. Zawodnicy z miejsc I-III otrzymali medale i dyplomy, a pozostali dyplomy. Dodatkową nagrodą były dwie statuetki ufundowane przez Pływalnie Powiatową. Trafiły one do najszybszego pływaka – Bartłomieja Kubaka i najszybszej sztafety rodzinnej- Zuzi Marciniak i Jakuba Komorowskiego. To pierwsze Mistrzostwa Szkoły Podstawowej nr 2 w Pływaniu. Impreza okazała się wspaniałą zabawą, w której nie wynik a satysfakcja z uczestnictwa była najważniejsza. Miejmy nadzieję, że wpisze się ona na stałe w kalendarz imprez sportowych naszej szkoły.

J. Draniczarek


DZIEŃ GOFRA

W środę 15 stycznia 2014 roku Samorząd Uczniowski zorganizował już po raz kolejny w naszej szkole "Dzień gofra". Gofry zostały przygotowane przez dziewczyny z naszego gimnazjum: Annę Lipską, Klaudię Kornas, Paulinę Goliszewską, Klaudię Kowalczyk i Kornelię Wieczorek. Do wyboru były gofry suche, z bitą śmietaną, polewami, owocami lub dżemem. Akcja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, a kolejki liczyły po kilkadziesiąt osób na każdej przerwie, co najlepiej świadczy o trafieniu w podniebienia i potrzeby uczniów. Nad całością czuwały opiekunki Samorządu Uczniowskiego p. Beata Tarczoń i p. Agnieszka Gąska.

Samorząd Uczniowski


MISTERIUM BOŻONARODZENIOWE

Boże Narodzenie to czas magiczny, przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością. Dla nas Polaków wielowiekowa tradycja oraz pielęgnowanie obrzędów jest bardzo istotne, to nierozerwalna część naszej kultury, z którą silnie związani jesteśmy od najmłodszych lat. Co roku baśniowo przystrojona choinka, suto zastawiony stół, w tle przepiękne polskie kolędy tworzą swój niepowtarzalny klimat. To naprawdę wspaniałe chwile, które po latach stają się cennym wspomnieniem. Każdy z nas przechowuje w pamięci własny, najpiękniejszy obraz świąt.

Uczniowie klasy 5b przygotowali dla kolegów, pedagogów oraz zaproszonych gości - oryginalne Misterium Bożonarodzeniowe, przygotowane pod kierunkiem p. Ewy Sulej, p. Barbary Polaszek i s. Danuty Wójcik, pod hasłem "OTWÓRZ SWE SERCE ABY ON CIĘ SPOTKAŁ". Była to historia człowieka w drodze, poszukującego najważniejszych wartości w życiu i doświadczającego różnych uczuć - odrzucenia, buntu, zagubienia, aż do odnalezienia miłości do Boga i człowieka.

Występ zaprezentowany przez uczniów wprowadził uczestników spotkania w prawdziwie świąteczny nastrój.

Mądre słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam, dlaczego co roku z taką dziecinną ufnością czekamy właśnie na nie.

Po części artystycznej Pan dyrektor podziękował młodym artystom oraz ich opiekunom za przygotowane przedstawienie oraz przekazał życzenia, które skierował do zaproszonych gości i oczywiście uczniów z okazji świąt Bożego Narodzenia. Życzenia dla wszystkich zebranych oraz ich rodzin przekazała również przewodnicząca Rady Rodziców p. Monika Szarek.

Lista uczniów, którzy brali udział w kokursach bożonarodzeniowych zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski oraz zdjęcia prac, zamieszczone są w zakładce strony szkoły "konkursy szkolne". Nagrody w postaci słodkich upominków i dyplomów ufundowane zostały przez Radę Rodziców.


”KAŻDY INNY, WSZYSCY RÓWNI"

Dnia 17.12.2013 r. w naszej szkole odbył się apel poświęcony Deklaracji Praw Człowieka, a w szczególności prawom dziecka, w którym pod kierunkiem pań Małgorzaty Pawłowicz i Ewy Karczmarz wystąpili uczniowie klas szóstych wspólnie z młodszymi członkami naszej społeczności.

Czy ludzie zawsze mieli swoje prawa?

Niestety nie - 10 grudnia 1948 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Prawa Dziecka zaś mają bardzo krótką historię. Po raz pierwszy zapisano je w Deklaracji Genewskiej w 1924r., ale tak naprawdę pierwszy zbiór został zapisany w Konwencji o Prawach Dziecka przygotowanej przez ONZ w 1989r. W Polsce Konwencja Praw Dziecka obowiązuje od 1991 r. Treści zawarte w tym dokumencie dotyczą wszystkich dzieci na świecie, bez względu na wiek, płeć czy kolor skóry.

Hasłem przewodnim apelu były słowa "Każdy inny, wszyscy równi". Każde dziecko na świecie wygląda inaczej, ma inne pomysły, doświadczenia, obyczaje i zdolności. To właśnie dzięki tym różnicom rodzą się nowe możliwości, nowe nadzieje, wielkie marzenia i niepowtarzalne przyjaznie. Różnice między ludzmi są naszym skarbem, dlatego powinniśmy się nimi dzielić i je szanować, a każde dziecko należy do wielkiej ludzkiej rodziny i wzbogaca ją swoimi zdolnoœciami. Musimy jednak pamiętać, że korzystając ze swoich praw nie można ograniczać praw innych ludzi - kolegów, koleżanek i dorosłych. Sprawmy, by świat stał się miejscem dobrym, pomóżmy sobie i innym żyć godnie - w pokoju i spokoju, w miłości i poczuciu bezpieczeństwa.

Apel wzbudził zainteresowanie uczniów, którzy żywo reagowali na treści przekazane przez młodych aktorów. Oprócz pięknych strojów całość wzbogaciły piosenki, takie jak "Wszystkie dzieci nasze są", "Dzieci świata", czy "Dłonie", które podkreśliły sens recytowanych wierszy i wprowadziły niepowtarzalną atmosferę.


BOŻE NARODZENIA


Zardzewiała śmierć

13 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Rykach odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z żołnierzami zawodowymi z Jednostki Wojskowej 3248 w Dęblinie. Zasadniczym celem tej niecodziennej wizyty było zapoznanie uczniów z zagrożeniem, jakie stanowią niewybuchy z czasów I i II wojny światowej, które nadal spoczywają w ziemi. Młodzież miała okazję, dzięki prezentacji multimedialnej, przyjrzeć się starym, zardzewiałym pociskom, granatom i innym ładunkom wybuchowym, które znalezione przez dzieci lub dorosłych stanowią śmiertelne zagrożenie. Porucznik Krzysztof Pokorski wyjaśnił uczniom, co należy zrobić, jeśli znajdzie się coś, co choćby przypomina niewybuch. W prelekcji uczestniczyli również sierżant Włodzimierz Kręcisz, starszy plutonowy Piotr Lasek oraz starszy szeregowy Paweł Mrozek. Panowie zachęcali gimnazjalistów do wyboru zawodu żołnierza.

Monika Dąbrowska


WIECZÓR KOLĘD

W ramach współpracy z placówkami oświatowymi gminy Ryki dnia 6.12.2013r. p. Beata Kania i p. Alina Rodak wraz z uczniami: Natalią Falenta (kl. 5c), Natalią Sikorską (kl. 3b), Martyną Marciniak (kl. 3a), Dorotą Markiewicz (kl. 3a), Natalią Stępień (kl. 3a), Marcinem Krauze (kl. 3a) i Kamilem Janiszkiem (kl. 3b) oraz rodzicami - p. Anną Janiszek, p. Sylwią Graczyk, p. Anetą Marciniak, p. Hanną Markiewicz i p. Lesyą Stępień uczestniczyły w Wieczorze Kolęd zorganizowanym w Samorządowym Przedszkolu nr 5 w Rykach.

Spotkanie miało na celu ukazanie niezwykłego uroku Swiąt Bożego Narodzenia i kultywowanie tradycji świątecznych. Grupa reprezentująca naszą społeczność szkolną, zaprezentowała w czasie tego niecodziennego spotkania: wiersz Bronisławy Ostrowskiej "Gwiazdka" oraz kolędy "Mała pastorałka", "Nie płacz Jezu" w wykonaniu dzieci i dorosłych. Występ bardzo się podobał, zostaliśmy nagrodzeni gromkimi brawami.

Uroczystość była doskonałą okazją do wspólnej pracy rodziców i dzieci oraz spotkania różnych pokoleń i rozmowy na temat tradycji świątecznych.

B. Kania, A. Rodak


WYCIECZKA DO STĘŻYCY

Dnia 3.12.2013r. uczniowie kl. 3a i b SP wraz z wychowawczyniami Beatą Kania i Aliną Rodak uczestniczyli w wycieczce do Stężycy. Zwiedzili gospodarstwo ogrodnicze JMP flowers, gdzie poznali specyfikę pracy ogrodnika - hodowcy. Przeprowadzili wywiad z pracownikami przedsiębiorstwa. Dowiedzieli się, na czym polega praca w takim gospodarstwie, jakie są wymagania różnych gatunków roślin oraz jakie są godziny pracy i obowiązki pracowników szklarni.

Największą ciekawość wzbudziła szklarnia wyposażona w urządzenia na najwyższym światowym poziomie. Hodowane są w niej orchidee. Te egzotyczne kwiaty zachwyciły wszystkich. Niektórzy pokusili się o zakup tych niezwykle barwnych roślin.

Następnie odwiedziliśmy "Wyspę Wisła". Tam na placu zabaw odbyły się ćwiczenia i zabawy rozwijajšce zwinność i skoczność. Uczestnicy wycieczki z apetytem zjedli obiad. Na zakończenie obejrzeli film pt. "Gnomeo i Julia".

Wycieczka pozwoliła nam nie tylko na spędzenie czasu w interesującym, niezwykłym miejscu, ale także dostarczyła wiedzy na temat pracy w gospodarstwie ogrodniczym.

Kolorowe dywany kwiatów i delikatny, świeży zapach roślin na długo pozostaną w naszej pamięci.

B. Kania, A. Rodak


Zebrania z rodzicami - 16.12.2013 rok

Dnia 16 grudnia (poniedziałek) 2013 roku - spotkania rodziców z wychowawcami i nauczycielami

klasy I -IV szkoły podstawowej - godz.16.30

klasy V i VI szkoły podstawowej oraz klasy I, II i III gimnazjum - godz. 17.00

Serdecznie zapraszamy


MIKOŁAJ W SZKOLE

Tradycyjnie, jak co roku o tej porze, w naszej szkole pojawił się szanowny Gość. Dzieci rozpoznały go od razu - to święty Mikołaj! Powitały Go wierszami i piosenkami, a święty - wyraznie wzruszony - w zamian obdarował je prezentami.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

29 XI 2013 roku obchodziliœmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia zorganizowany przez klasę 1b gimnazjum. Adresatami byli uczniowie z klas 1-III. Głównym celem popularyzacji w naszej szkole tego święta była chęć ucieczki od agresji i przypomnienie najważniejszych wartości jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło. Z tymi słowy łączy się właśnie Pluszowy Miś. Przyjaciel z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany. To jemu powierzamy swoje sekrety i to on ma nas uchronić od zła i niebezpieczeństw. Maskotki były różne od bardzo malutkich do bardzo, bardzo dużych. Iloœć pluszowych przyjaciół była imponująca. Na pamiątkę tego dnia zostały wykonane zdjęcia klasowe.

Uczniowie klas 1 - 3 mogą wziąć udział w konkursie plastycznym pt. „Mój Miś”, który rozwiązany zostanie 12 grudnia.

Klasy I szkoły podstawowej uczestniczyły w zabawie przygotowanej przez starszych kolegów z klasy I b gimnazjum, którzy zorganizowali dla maluchów różne gry i konkurencje, jak np. jedzenie miodu z talerzyka bez używania rąk, zbieranie wykałaczek rękawicą kuchenną. Wszyscy uczestnicy śpiewali wspólnie piosenki o misiach, słuchali wierszyków oraz oglądali scenki przygotowane i przedstawiane przez gimnazjalistów. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem oraz jedzeniem żelków owocowych … oczywiście w kształcie miśków. Nad całością imprezy czuwała wychowawczyni klasy Ib gimnazjum - pani Anna Żaczek.

Konkurs plastyczny "Mój przyjaciel Miś"

I miejsce – Weronika Jędrych i Wiktoria Jędrych – klasa 1b

II miejsce – Emilia Maraszek – klasa 2b

III miejsce - Patrycja Jakubik – klasa 2b

Udział w konkursie:

Wiktor Karpiński – klasa 1a, Anthony Rodak – klasa 1a, Artur Stopa – 1b, Emilia Rosołowska – 1b, Emilia Sopiela – 1b, Ada Janiszek – klasa 1c, Lena Warowna – klasa 1c, Maria Łubianka – klasa 1c, Izabela Maraszek – 1c, Filip Woliński – 1c, Zuzanna Polewicz – 2a, Bartłomiej Rafałko – 2a, Paweł Rulak – 2a, Natalia Wolińska – 2a, Zofia Jaguś – 2a, Natalia Zarzycka – 2a, Gabriela Zawodnik – 2a, Adam Marek – 2a, Wiktoria Michalak - 2a, Maciej Narecki – klasa 2b, Maciej Grzelak – klasa 2b, Aleksandra Bilicz – 2b, Michalina Łuszczak – 2b, Wiktoria Kocyk – klasa 3a, Wojciech Adamczyk – 3a, Zuzanna Mazurek – 3a, Maja Dębek – 3a, Marcin Jaguś – 3a, Martyna Marciniak – 3a, Marcin Krauze – 3a, Jakub Buczek – 3a, Michał Jarnicki – 3a, Jagoda Kulik – 3a, Kacper Kuchnio – 3a, Maja Mroczek – 3a, Hanna Golak – 3a, Kinga Burcon – 3a, Patrycja Góraj – 3b, Emilia Kania – 3b


Wyjazd na mecz SKRA Bełchatów-Jastrzębski Węgiel

Wyjazd na mecz był pomysłem dwóch zapalonych fanek Skry Bełchatów: Oli Szymańskiej i Ani Warownej. To one zgłosiły się do nauczycielki w-f Joanny Draniczarek z prośbą o zorganizowanie wyjazdu. W ciągu tygodnia zgłosiło się 38 chętnych gimnazjalistów i 2 chłopców ze szkoły podstawowej. Nic dziwnego, że lista zapełniła się bardzo szybko - 23.11.2013 Skra podejmowała w swej hali aktualnego lidera tabeli Plusligi - Jastrzębski Węgiel.

Mecz dostarczył wielu emocji, tym bardziej, że po obu stronach siatki wystąpili kadrowicze reprezentacji Polski: Michał Kubiak (JSW), Paweł Zatorski (Skra), Andrzej Wrona (Skra), Paweł Kłos (Skra), Damian Wojtaszek (JSW), Wojciech Włodarczyk (Skra) oraz obecny selekcjoner kadry Stephane Antiga (Skra). Podczas meczu uczniowie dzielnie dopingowali zawodników Skry, tym samym wspierając żywiołowy doping Klubu Kibica. Mecz zakończył się wynikiem 3:1 dla Skry.

Spotkanie pomiędzy dwiema silnymi drużynami Plusligi było niesamowitą lekcją siatkówki. Uczniowie ZSO nr 2 w Rykach podczas powrotu do domu nie mogli ochłonąć z wrażenia, jakie na nich zrobiła atmosfera, akcje siatkarskie oraz uczestnictwo w wydarzeniu, które najczęściej mogą oglądać w telewizji. Po powrocie do szkoły w poniedziałek pierwsze pytanie, jakie padło brzmiało: kiedy następny wyjazd?!


Zabawy andrzejkowe

Rokrocznie w naszej szkole podtrzymuje się tradycje związane z Andrzejkami. Tym razem obchodzono je 25 i 26 listopada.

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie zródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Dzieci z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień - dzień tajemniczych zabaw. Ten niezwykły czas, tradycyjnie miał również miejsce i w naszej szkole. Dyskotekę przygotował Samorząd Uczniowski, uczniowie tańczyli w rytm ulubionej muzyki, przygotowanej przez szkolnych didżejów. Przed wejœciem na salę mogli wrzucić symboliczny grosik na akcję prowadzoną w szkole "Góra grosza".

W tym dniu można było sobie również powróżyć. Przepowiednie dotykały różnych tematów. Najczęœciej dotyczyły uczuć, przyszłych zawodów, sytuacji materialnej czy postępów w nauce. śmiechom i zabawie nie było końca. Przyszłe losy przepowiadano z daty urodzin, wylosowanych kolorów, kwiatów, serc z imionami. W klimat obrzędów andrzejkowych wprowadzili uczniów przedstawiciele gimnazjum, którzy wspólnie z opiekunkami – paniami Agnieszką Kurdziałek i Marią Żaczek, przygotowali nietuzinkowy wieczór kabał.

Hokus – pokus, czary - mary,

niech się spełnią andrzejkowe czary


11 listopada

"Nie pytaj o to, co Ojczyzna zrobiła dla Ciebie.

Czyń rachunek sumienia z tego, co Ty zrobiłeś dla niej".

11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymœ trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. 7 listopada szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas niej przypomniane zostały nam dni, ze 123 lat niewoli, począwszy od dnia kiedy to Polska jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, wypełnionego walką o wyzwolenie aż do dnia, w którym wzeszła jutrzenka wolności. Akademia została przygotowana przez uczniów klasy Vb oraz uczniów z klas gimnazjalnych pod kierunkiem pań Ewy Sulej i Hanny Witek.

Dekorację wykonało koło dekoratorskie pod kierunkiem pani Danuty Kępki.

11 listopada odbyły sie powiatowe uroczystoœci 95 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w których udział wzięli również uczniowie naszej szkoły.


Zebrania z rodzicami - 28.10.2013

Dnia 28.10.2013 roku - spotkania rodziców z wychowawcami i nauczycielami uczącymi

klasy I -IV szkoły podstawowej - godz.16.30

klasy V i VI szkoły podstawowej oraz klasy I, II i III gimnazjum - godz. 17.00


Otrzęsiny klas I gimnazjum

22.10.2013 roku odbyły się otrzęsiny klas I gimnazjum, które stały się już tradycją w naszej szkole. W tym roku szkolnym zostały przygotowane przez panie Monikę Mierzwińską i Annę Żaczek we współpracy z Samorządem Uczniowskim.

Całość prowadzili uczniowie klasy IIIa gimnazjum - Łukasz Buczek i Kacper Masztalerz.

Konkurencje oceniało jury w składzie: p. dyr. Hanna Majek, p. Beata Tarczoń, przedstawiciel SU - Anna Lipska.

Pani dyrektor rozpoczęła imprezę przez przekrojenie symbolicznych jabłek i wręczenie ich gospodarzom poszczególnych klas I gimnazjum.

A oto konkurencje, z którymi zmagali się uczniowie klas I:

"wyścig do szkoły", który polegał na pokazywaniu odpowiednich gestów do poleceń wydawanych przez prowadzacych

"w zdrowym ciele, zdrowy duch" - czyli tańczenie kankana w worku

"śniadanko kotka"

"polowanie na..." - wyławianie z mąki przedmiotu i rozpoznawanie go

"nasz wychowawca" - rysowanie z zawiązanymi oczyma przy podpowiedziach koleżanki/kolegi portretu swojej wychowawczyni

"kot na gazecie" - taniec w parze na gazecie

Na zakończenie gospodarze klas odebrali z rąk p. dyrektor pamiątkowe dyplomy. Najlepszą okazała się klasa I b. W nagrodę otrzymała ona Zieloną Kartę, która upoważnia do wybrania sobie dnia bez pytania, a za rok będzie organizowała otrzęsiny kolejnych klas pierwszych.


Regulamin Szkolnego Konkursu Fotograficznego

"Przyroda naszej okolicy"

1. Organizatorem konkursu jest świetlica gimnazjalna i koło przyrodnicze w ZSO nr 2 w Rykach. Koordynatorem konkursu jest p. Agnieszka Kurdziałek i p. Jolanta Kępka.

2. Konkurs jest otwarty dla wszystkich uczniów naszej szkoły: klasy 1-6 sp i klasy 1-3 gim.

3. Konkurs będzie trwał od 1.11.2013 do 30.03.2014r

4. Cele konkursu:

- popularyzowanie wiedzy przyrodniczej

- uwrażliwianie uczniów na piękno otaczającej nas przyrody

- rozwijanie zainteresowań pozalekcyjnych

- doskonalenie umiejętnoœci fotograficznych

- wprowadzenie uczniów w atmosferę zdrowej rywalizacji.

5. Przedmiotem fotografii powinny być krajobrazy, okazy zwierząt i roślin, wyjątkowe miejsca naszej okolicy.

6. Każdy z autorów może dostarczyć max 4 fotografie o wymiarach 15x21cm. Zdjęcie należy umieścić w kopercie oraz dołączyć kartkę z imieniem i nazwiskiem autora, klasą, tytułem pracy, miejscem wykonania zdjęcia, oraz oświadczenie o posiadaniu praw autorskich do zdjęcia.

7. Prace bez załączonego oświadczenia o posiadaniu praw autorskich zostaną zdyskwalifikowane.

8. Istnieje możliwość przedstawienia zdjęcia wykonanego wcześniej (np. w ubiegłym roku) pod warunkiem, że zostaną spełnione warunki zawarte w punktach 5 i 6.

9. Technika wykonania prac jest dowolna.

10. Prace należy dostarczać od 04 listopada 2013 do 30 marca2014 roku do p. A. Kurdziałek lub do p. J. Kępki.

11. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi 23 kwietnia 2012 r. (termin może ulec zmianie).

12. Oceny zdjęć dokona jury powołane przez organizatora. Decyzje jury są ostateczne.

13. Dostarczenie prac oznacza akceptację warunków konkursu i regulaminu, którego ostateczna interpretacja należy do jury konkursu.

14. Zgłoszone prace będą eksponowane na wystawie pokonkursowej na terenie naszej szkoły .

15. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby konkursu (ustawa o ochronie danych osobowych z dn.29.08.1997 r. Dz.U. Nr 133 poz.833 z póz. zm.).

16. Organizatorzy konkursu zwracają się z prośbą o dostarczenie (w miarę możliwoœci) prac na płycie CD-celem prezentacji fotografii na stronie internetowej szkoły (nie jest to warunek uczestnictwa w konkursie).

17. Niniejszy regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej szkoły.

Życzymy powodzenia!


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 14.10.2013 w naszej szkole obchodziliśmy święto Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz goście zgromadzili się na sali gimnastycznej.

Pan dyrektor Marek Kępka rozpoczynając uroczystość przywitał wszystkich zebranych oraz podkreślił szczególną rolę nauczycieli w kształtowaniu postaw młodego człowieka.

Następnie uczniowie klas klas pierwszych gimnazjum i szkoły podstawowej, przedstawili montaże słowno - muzyczne przygotowane pod kierunkiem swoich wychowawczyń: Moniki Dąbrowskiej, Mirosławy Zykubek, Lidii Królik, Agnieszki Ośko i Joanny Stopy.

Największe brawa otrzymali nasi najmłodsi uczniowie, którzy przygotowali przedstawienie dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze.

Po występach, przyszedł czas na ślubowanie klas pierwszych. Swieżo upieczeni uczniowie powtórzyli słowa ślubowania i od tej pory stali się prawdziwymi uczniami naszej szkoły.

Dopełnieniem tego aktu było pasowanie przez pana dyrektora każdego pierwszaka symbolicznym ołówkiem

Część atystyczną przygotowaną z okazji Dnia Edukacji Narodowej wykonali uczniowie uczęszczają do świetlicy, a przygotowaną przez Agnieszkę Kurdziałek, Hannę Witek, Renatę Sopiela i Annę Kujda. Całść uświetnił występ chóru pod kierunkiem Tomasza Antolaka.

W dalszej części uroczystości pan dyrektor Marek Kępka wręczył nauczycielom nagrody z okazji Dnia Edukacji.

Głos zabrała pani Monika Zamojska, która z ramienia Rady Rodziców złożyła na ręce dyrektora szkoły serdeczne życzenia z okazji DEN.

Był to ostatni punkt uroczystości szkolnych.


DZIEŃ CHŁOPCA W NASZEJ SZKOLE

Dzień Chłopaka to szczególny dzień dla wszystkich chłopców naszej szkoły, tych najmłodszych i tych starszych. Dziewczynki składały Panom najlepsze życzenia, wręczały drobne prezenty. Z okazji tego święta zorganizowane zostały również dyskoteki: w poniedziałek dla klas 1 - 6 szkoły podstawowej, a we wtorek dla klas gimnazjalnych.


"Sprzątanie świata"

To już 20. "Sprzątanie świata" W tym roku wspólnie "Odkrywamy Czystą Polskę" ! Do akcji przyłączyła się społeczność ZSO NR2.

Uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej postrzątali teren wokół szkoły, uczniowie klas IV-VI oraz klasy I-II gimnazjum ulice wokół szkoły i przyległych osiedlach, zaś najstarsi gimnazjaliści z klas III udali się na zabytkowy cmentarz przy ulicy Młynarskiej, gdzie porządkowali mogiły.


WITAJ SZKOŁO

2 września dyrektor szkoły dokonał uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2013/2014. Pani Monika Zamojska w imieniu Rady Rodziców życzyła uczniom udanego roku szkolnego. Część oficjalna została dopełniona godziną wychowawczą przeprowadzoną w salach lekcyjnych.


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 - GODZINA 9.00


GRAFIK NA CAŁY ROK SZKOLNY

Przywóz na zajęcia na godz. 7.30

Odjazdy po zajęciach :

- Poniedziałek - 15.40

- Wtorek - 15.40

- środa - 14.40

- Czwartek - 14.40

- Piątek - 14.40